Razem Tworzymy Społeczność
CSR WIDZEW ŁÓDŹ 2022 - RAZEM TWORZYMY SPOŁECZNOŚĆ
Widzew Łódź to Klub budowany w oparciu o określone wartości i zasady – tradycję, charakter i ambicję. Cieszy się ogromną sympatią kibiców z całej Polski, wielu miejsc Europy i świata, którzy identyfikują się z nim oraz jego tradycjami i wartościami.
Społeczna odpowiedzialność Klubu to jeden z filarów jego funkcjonowania we wszystkich aspektach - sportowym, zarządczym, finansowym oraz biznesowym.
Strategia CSR Widzewa Łódź realizowana jest pod hasłem "Razem Tworzymy Społeczność" i oparta na trzech filarach:
FILAR I - Społeczność
FILAR II - Zrównoważony Rozwój, Ekologia i Środowisko
FILAR III - Transparentne Zarządzanie
FILAR I - SPOŁECZNOŚĆ
To odpowiedzialność za szeroko pojęte Widzewskie Środowisko i promocja wartości ważnych dla Klubu, kibiców i całej społeczności. W tym obszarze uwaga skupia się na organizacji oraz promocji akcji charytatywnych i społecznych, otwartości na problemy i inicjatywy społeczności widzewskiej oraz promowaniu zachowań prozdrowotnych wśród kibiców.
INICJATYWY I FORMY DZIAŁANIA:
- Współpraca i stały kontakt ze stowarzyszeniami i organizacjami kibicowskimi skupionymi wokół Widzewa Łódź, wspólna organizacja eventów dla społeczności, takich jak Widzewski Dzień Dziecka oraz Dzień Widzewiaka.
- Współpraca z fanklubami Widzewa Łódź działającymi na terenie regionu i całej Polski.
- Współpraca z organizacjami samorządowymi, promocja cennych dla całego środowiska projektów (m.in. budżet obywatelski miejski i wojewódzki).
- Promowanie aktywności fizycznej i sportowej w środowisku skupionym wokół Klubu (np. pomoc w organizacji turniejów piłkarskich dla kibiców i partnerów Klubu, organizacja Biegów z Historią Widzewa).
- Integracja i aktywizacja sportowców oraz kibiców niepełnosprawnych skupionych wokół Klubu (m.in sekcja ampfutbolu, funkcjonowanie Klubu Kibica Niepełnosprawnego, zagwarantowanie osobom niepełnosprawnym dostępności do organizowanych przez Klub wydarzeń).
- Działalność edukacyjna przybliżająca - szczególnie młodym ludziom - najważniejsze dla Klubu wartości, tradycję, historię i pożądane cechy charakteru (organizacja ważnych dla historii Klubu i całej społeczności rocznic, np. 40-lecie pierwszego mistrzostwa Polski, 25-lecie awansu do LM).
- Promowanie działań prospołecznych organizowanych przez środowiska kibiców (np. akcja ,,Widzew dla szpitali” i „Widzew dla Dzieciaków”).
- Organizacja współpracy z wolontariuszami.
- Współpraca z organizacjami przeciwdziałającymi zachowaniom rasistowskim
i niepożądanym (np. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi). - Promowanie idei krwiodawstwa, wsparcie zbiórek krwi, organizacja mobilnego punktu krwiodawstwa przy stadionie, współpraca z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
- Współpraca z fundacjami wspierającymi leczenie dzieci przewlekle chorych (m.in. Fundacja Krwinka, Fundacja Kolorowy Świat, Fundacja Poland 21C, Fundacja Pasjonaci Życia, Fundacja Jim, Fundacja CZMP).
- Wsparcie dla szpitali dziecięcych, organizacja odwiedzin zawodników w szpitalach, organizacja akcji świątecznych (m.in. ICZMP, Ośrodek Pediatryczny im. dr Janusza Korczaka, Szpital UCM na Spornej).
- Współpraca i realizacja wspólnych programów sportowo-edukacyjnych ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi z Łodzi i z regionu (np. program „Widzewska lekcja WF” oraz program Razem Trenujmy Sport realizowany w Tomaszowie Mazowieckim).
- Współpraca i wsparcie dla ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz domów dziecka (zaproszenia na eventy organizowane przez Klub, organizacja imprez okolicznościowych, takich jak Dzień Dziecka oraz Widzewska Choinka).
- Współpraca z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Byłych Piłkarzy Widzewa Łódź oraz Kołem Seniora Widzewa Łódź (pomoc w organizacji uroczystości okolicznościowych, wsparcie materialne dla byłych zawodników i trenerów, realizacja wspólnych projektów edukacyjno-historycznych).
- Wsparcie dla osób poszkodowanych na skutek klęsk żywiołowych i wypadków, a także osób poważnie chorych (pomoc w nagłaśnianiu zbiórek pieniężnych, wspomaganie finansowe zbiórek).
- Wsparcie dla organizacji niosących pomoc zwierzętom, zachęcanie do działania kibiców i całego środowiska (współpraca z łódzkim schroniskiem, organizacja zbiórek karmy i akcesoriów dla zwierząt, prowadzona wspólnie z TV TOYA akcja adopcji zwierząt ze schroniska).
FILAR II - ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ - EKOLOGIA – ŚRODOWISKO
Celem Klubu jest wykorzystywanie innowacyjnych technologii z jednoczesnym minimalizowaniem negatywnego wpływu działań Klubu na środowisko w ramach idei zrównoważonego rozwoju. Drugim ważnym aspektem jest prowadzenie działań edukacyjnych oraz popularyzujących tematykę ochrony środowiska.
INICJATYWY I FORMY DZIAŁANIA:
- Wsparcie i organizacja działań edukacyjnych i promujących ochronę środowiska kierowanych do społeczności widzewskiej (projekt „Łódź wokół nas” realizowany przez OSK Tylko Widzew przy współpracy z Klubem, podczas którego dzieci z łódzkich szkół podstawowych uczyły się segregacji odpadów, postępowania z elektroodpadami i poznawały ich wpływ na środowisko).
- Ograniczenie oddziaływania na środowisko przez Klub poprzez segregację odpadów, funkcjonujący system wykorzystania wody deszczowej oraz zautomatyzowany system sterowania oświetleniem.
- Minimalizacja negatywnego oddziaływania na środowisko podczas organizowanych przez Klub wydarzeń sportowych (promowanie w ramach współpracy z MPK Łódź komunikacji miejskiej jako alternatywnej metody dotarcia na stadion).
- Umieszczenie na stronie oficjalnej Klubu informacji o różnych sposobach i dostępnych środkach umożliwiających dotarcie na stadion (linie tramwajowe, autobusowe, kolejowe, stacje roweru publicznego).
- Współpraca z organizacjami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska (Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi – wspólna realizacja projektu Budżetu Obywatelskiego związanego z obsadzeniem drzewami części terenu pomiędzy stadionem a al. Piłsudskiego).
- Inicjatywy podejmowane we współpracy ze sponsorami mające na celu przybliżanie zawodnikom Akademii Widzewa oraz młodym kibicom problemów ekologii, dbania o środowisko i zużycia wody.
FILAR III - RZĄDZENIE - TRANSPARENTNOŚĆ
Jako organizacja obejmująca swoim działaniem niezwykle liczne i aktywne środowisko, Klub jest zobligowany do działania w sposób transparentny we wszystkich obszarach. Widzew Łódź przejrzyście definiuje swoje cele, wizję rozwoju i misję, a także udostępnia wszystkie niezbędne informacje dotyczące struktury organów zarządzających.
INICJATYWY I FORMY DZIAŁANIA:
- Klub funkcjonuje w sposób transparentny, w oparciu o przejrzyste struktury i podział zadań (posiada jasną strukturę właścicielską, Zarząd i Radę Nadzorczą), publikuje raporty dotyczące swojej działalności.
- Klub ma wdrożone procedury, regulaminy i przejrzyste zasady postępowania. Opracowane i wdrożone zostały:
- - procedura antyterrorystyczna,
- - procedura bezpieczeństwa – dostęp do sieci i korzystanie z poczty elektronicznej,
- - dobre praktyki w zakresie działań marketingowych i komunikacyjnych dla piłkarzy i pracowników,
- - procedura bezpieczeństwa – kontrola dostępu do budynków i pomieszczeń,
- - procedura okresowej oceny pracowników,
- - polityka samochodowa,
- - procedura dotycząca wejścia na teren imprezy masowej,
- - procedura przeciwdziałania zagrożeniom antykorupcyjnym,
- - procedura przeprowadzania transferów i zawierania kontraktów,
- - regulamin medialny,
- - regulamin organizacyjny,
- - procedura bezpieczeństwa – systemy informatyczne,
- - procedura bezpieczeństwa – zarządzanie nośnikami informacji,
- - polityka zwalczania rasizmu i nietolerancji.
- Klub w transparentny sposób informuje o prowadzonych działaniach za pośrednictwem kanałów komunikacyjnych – strony internetowej, social mediów, WidzewTV oraz WidzewFM.
- Klub na oficjalnej stronie internetowej posiada zakładkę poświęconą strukturze, strategii i realizowanym projektom z zakresu CSR (Razem Tworzymy Społeczność).
- Klub posiada dział odpowiedzialny za działania z zakresu CSR oraz osobę odpowiadającą za ich planowanie i realizację (doradca zarządu ds. CSR).
- Klub informuje o swoich projektach media lokalne i ogólnopolskie.